זני דשא

אחד היתרונות הבולטים של משתלת דשא געש הוא הגידול באדמות קלות ואספקת מרבדים עם קרקע קלה. במרבדים המסופקים עם קרקע קלה נמנעים מראש בעיות הידוק קרקע, ניקוז לקוי ונגר מי ההשקייה המביא לבזבוז מים .כל זני הדשא שייכים לקבוצת "הדשאים החמים" המותאמים לגידול בתנאי הארץ ואזורים דומים בעולם בהם קיץ חם וחורף מתון. הדשאים מיוצרים ע"י שתילת חומר וגטטיבי (שלוחות וקנה שורש). מומחי החברה מייעצים ללקוחות ומתאימים עבורם את המשטחים בהתאם לאזור האקלימי, גודל השטח, תנאי האור, סוג הקרקע, אופי השימוש,הכל בהתאם לצרכי הלקוח והעדפותיו האישיות.

הדשאים מסופקים עם אחריות הניתנת עבור קליטת הדשא באתר הלקוח, יחד עם שירותי האגרונום הנלווים במידת הצורך.

הזנים העיקרים המסופקים על ידי החברה:

 זואיסיה 'אל טורו' Zoysia japonica 'El toro'   

זן דשא נעים לעין ורך למגע, המרקם בינוני. מתאים למגוון רחב ביותר של תנאי אקלים, קרקע ושימושים., מתאים הן לחצי צל והן לשמש מלאה. ונוח במיוחד בתחזוקה. חסכוני במים, כסוח פעם בשבוע עד שבועיים (באחזקה נמוכה ובכסוח גבוה), צריכת דשן נמוכה, עמיד למזיקים. . דשא צפוף ביותר ועשיר  בקנה שורש ולכן עמיד בדריכה מרובה.מדשאה מבוססת משתקמת בקלות גם לאחר הזנחה ממושכת ותקלות השקיה. . במצבים של טמפרטורות נמוכות במיוחד, כמו גם דישון ירוד, הוא עלול לאבד מעט מהגוון הירוק שלו.
זואיסיה 'אלטורו' מתאים למגוון רחב ביותר של קרקעות, כולל קרקעות מלוחות,   ולרוב אזורי הארץ כולל בקעת ים המלח, הערבה ואילת המאופיינים בקרעות מלוחות. מתאים גם לקו המים עם רסס מלוח.  פחות מומלץ לאזור ההר הגבוה.

'אל טורו' מתאים לגינון פרטי וציבורי כאחד ומסופק במרבדים וגלילים.

'קיקויו' – זיף נוצה חבוי  (kikuyu) Pennisetum clandestinum

'קיקויו' הוא מזני הדשא השכיחים והותיקים ביותר בכל רחבי ישראל, במיוחד (אבל לא רק) בגינות ציבוריות ובגינות רחבות ידיים. הדשא מאופיין בצבע בהיר, במרקם בינוני ובעלים רכים, והוא עמיד בתנאי תחזוקה משתנים.

דשא מזן קיקויו מומלץ לגינות גדולות ולפארקים רחבי ידיים, הפתוחים לתנועת אוויר וחשופים באופן מלא לקרינת השמש. הדשא שומר היטב על גוון עלים ירוק בחורף, ובשל כך שכיח בשימוש באזור ההר. מתאים במיוחד בקרקעות כבדות וחרסיתיות ואיננו מומלץ בקרקעות חוליות בהם תכולת החרסית נמוכה. עמיד בדריכה מרובה אך בתנאי לתוספת דשן.  בלחות גבוהה יחד עם תנועת אוויר מוגבלת נתקף במחלות עלים.

קיקויו מיועד לגינון ציבורי וגינות רחבות ידיים החשופות לשמש מלאה ומסופק בגלילים ומרבדים.

 'דרבן גראס' בת יבלית דרומית Dactyloctenium australe  

דשא בעל מרקם גס וצבע עלים ירוק כהה. מצטיין בעמידותו הגבוהה לצל, אולם יכול לגדול גם בשמש מלאה. בגידול בשמש מלאה בולט במופע תפרחות גבוהות הפוגם במראהו, מה שמחייב כסוח תכוף של פעם 5-7 ימים להסרתן. גדל בשלוחות בלבד ומאופיין בצימוח מתון ולכן נח מאד בתחזוקת השוליים ובכלל. כסוח פעם בשבוע עד שבועיים. תחזוקתו הנוחה ועמידותו לצל עשתה אותו לדשא הנפוץ יחסית בשימוש.    יש להקפיד על  השקייתו הסדירה, כסוח גבוה, דישון סתווי וטיפול נגד כנימות הנסתרות מן העין.

דרבן גראס מיועד בעיקר לגינון ציבורי ולגינון פרטי בשטחים מוצלים וללא דריכה מרובה. מסופק במרבדים בלבד.

פספלון נדני Paspalum vaginatum

דשא פספלון בולט בהשוואה לזני הדשא האחרים בצבעו הירוק העז והעשיר וברכות העלים והמרקם העדין. מתאים לתנאים של שמש מלאה וצל קל ולמגוון קרקעות. מצטיין בדריכה מרובה וידוע בתכונתו הבולטת ויוצאת הדופן לעמידות במליחות קרקע ורסס מלוח, עד כדי שתילתו על קו החוף ובכל גינה החשופה לרסס מלוח ברצועת החוף. בשל עמידותו למליחות שכיח ביותר ומומלץ בשימוש באזור בקעת ים המלח, הערבה ואילת.. בחורפים הקרים מאבד מעט מהצבע הירוק שלו..

בין תכונותיו יוצאות הדופן ידועה גם עמידותו לניקוז לקוי ועמידה של ימים ואפילו שבועות מתחת למים בתנאי הצפה. כאמור עמיד לדריכה מרובה שאף רצוי לעודדה. בשימוש כדשא לראווה, ללא דריכה או דריכה מועטה  ידרש לכסחו בסדירות פעמיים בשבוע ולדלל אחת לשנה. בשונה מהעבר ניתן לתת מענה למטלת הכסוח ע"י שימוש במכסחת רובוטית מתאים לכל אזורי הארץ, למעט אזור ההר.

רגיש במידת מה למזיקים מכרסמי נוף.

פספלון מיועד לגינון פרטי וציבורי (כדשא בדריכה מרובה) ומומלץ ביותר בברכות שחייה ובקו החוף.  מסופק בגלילים ומרבדים.

'טיפוואי'   Cynodon hybrid  Tifway 

ה'טיפווי' הוא אחד מבין זני המכלוא הרבים והמצטיינים שמקורם בעבודות הטיפוח בארה"ב. זן דשא זה שכיח מאד בחלק החם יותר של ארה"ב ואילו בארץ הוא דשא.שהשימוש השימוש העקרי שלו, שלא בצדק, הוא בעקר למגרשי ספורט.עדין למראה ורך למגע, הנחשב לעמיד במיוחד בפני תנאי יובש וחום קיצוניים, כמו גם דריכה מרובה. מתאים אך ורק לשמש מלאה, ודורש רמה גבוהה באופן יחסי של אחזקה: דישון תדיר, כיסוח תכוף וטיפולים תקופתיים נגד מזיקים ומחלות.

אחד מזני הדשא המוכן היותר ייחודיים שיש. זן זה הובא לישראל ב-1978 על ידי יוסף גוגנהיים, ועבר במרוצת השנים מבחני אינטרודוקציה וניסויים חקלאיים על ידי ד"ר טל קיפניס ממכון וולקני.

 

מתאים לכל אזורי הארץ ולמגוון קרקעות, בעקר בינוניות וכבדות, למגרשי ספורט,בריכות שחיה פארקים ולמקומות ציבוריים בהם דריכה מרובה בחודשי הקיץ. באחזקה גבוהה יכול לתת תמורה נאה גם לבעלי הגינה הביתית כאשר גם כאן, בדומה לפספלון, ניתן לתת מענה למטלת הכסוח ע"י שימוש במכסחת רובוטית.

  

Bermuda Coast  Cross no.  1 יבלית מכלוא 'קוסט קרוס '1     


במקור יבלית מכלוא טיפוח של צמח מרעה לבקר . יובא ארצה מארה"ב ע"י ד"ר טל קיפניס ממכון וולקני. בשל מערכת השורשים העמוקה וצריכת המים המועטה, אומץ לראשונה בכביש 6 כצמח  לייצוב קרקע ומניעת סחף בצידי דרכים, במדרונות עם קרקעות קלות וסחיפות, בשולי מתקני ניקוז, בתעלות ניקוז, ובשול הכביש ואפילו בשטחים הפתוחים בנתב"ג למניעת סחף ולצורך שליטה בציפורים ועופות. מתאים למדשאות וכיסוי קרקע באחזקה נמוכה מאד של כסוח אחת לחודש עד מספר חודשים ותוספת השקייה של כ 150-250 מ"מ בשנה באזורים עם משקעים מעל 450 מ"מ בשנה . נדרש דישון אחת לשנה. ללא אחזקה כלל, אך לאחר ביסוס המרבדים, ממלא את תפקידו הראשוני בייצוב קרקע שלאחריו הצמחייה המקומית חודרת לתוכו ומשתלטת על  השטח.

משווק בגלילים. בשטחים גדולים מאד יש לברר באשר לשירות שתילה מיכנית של מרבדים מרוסקים באתר. 

 זויסיה דקת עלים Zoysia tenuifolia 

דשא ייחודי בעל מראה גבשושי ויוצא דופן המתוחזק ללא כסוח מרקם העלים עדין מאוד. דשא זה, שצמיחתו איטית ביותר, מסופק במרבדים בלבדלאחר הנחתו הדשא יקבל במהרה את הצורה של גבעות או כדורים, המשתלבים היטב כפתרון עיצובי מסוים לפינות חמד הכוללות מזרקות ומסלעות. נחשב לעמיד מאוד בפני קור ועמיד לדריכה לא מרובה. בשל מערכת השורשים הרדודה נדרשת השקייה תכופה וסדירה. משתקם באיטיות רבה מאד מנזקי  כסוח או כל נזק אחר.

בופאלו- סנט אגוסטין  (צרגב) 

 

דילוג לתוכן